KONKURS ARCHITEKTONICZNY

EDYCJA I:
„KAPSUŁA CZASU”

 wyniki konkursu architektonicznego   “kapsuła czasu”

W imieniu Organizatora oraz szacownego Gremium Sędziowskiego uprzejmie informujemy, że podczas uroczystej gali finałowej, która odbyła się 28 lutego 2018 r. w Dworku Białoprądnickim w Krakowie zostały ogłoszone wyniki Konkursu Architektonicznego.

Laureatem nagrody głównej oraz plebiscytu publiczności został projekt autorstwa Aleksandra Rokosza.

Jury przyznało dwa wyróżnienia: dla projektu, którego autorem jest Mirosław Gołofit oraz dla projektu autorstwa Jevhena Horyachkina.

Specjalne wyróżnienie Fundatora otrzymał projekt, którego autorką jest Joanna Gęsiorska – Duszyńska.

IDEA KONKURSU

Kraków to zdecydowanie więcej niż tylko miasto! To przestrzeń, w której żyjemy i realizujemy nasze pasje, dlatego powinna być ona projektowana z myślą o tych, którym służy na co dzień. Każda ulica, plac, najmniejszy nawet skwer i zaułek to nasze Wspólne Dziedzictwo – drobne elementy o wiele większej Całości, którą pozostawimy po sobie przyszłym pokoleniom. 

Celem konkursu  było wyłonienie zwycięskiego projektu rzeźby architektonicznej, który ma stanowić wyobrażenie autora na temat „Kapsuły Czasu” – oryginalnej formy o dowolnym kształcie.  Kapsuła Czasu stanie w prestiżowej lokalizacji w Krakowie przy ul. Dolnych Młynów 10. W dalszej perspektywie, jako obiekt mobilny, będzie prezentowana w wielu miejscach Polski i Europy, przy okazji wystaw oraz targów o charakterze artystycznym, naukowym i kulturalnym. Rzeźba architektoniczna pełnić będzie funkcję archiwum do przechowywania utworów literackich oraz prac plastycznych o tematyce futurologicznej, wyłonionych w organizowanej równolegle akcji społecznej „Serce Kapsuły Czasu”. Ma ona za zadanie przenieść w czasie współczesną myśl – nasze wyobrażenie rzeczywistości, z którą przyjdzie się mierzyć kolejnym pokoleniom. 

Planowane są cykliczne otwarcia Kapsuły Czasu,  podczas których zdeponowane w jej wnętrzu prace, poddawane będą publicznej weryfikacji. Debata odbywać się będzie w postaci paneli z udziałem specjalistów i – co szczególnie istotne – także mieszkańców miast. Pierwsze otwarcie Kapsuły Czasu nastąpi po 10. latach od momentu realizacji obiektu architektonicznego. Kolejne będą miały miejsce w interwałach czasowych co 25 lat (jedna Generacja), do momentu realizacji „formuły 100-letniej” Kapsuły Czasu.     

Do konkursu zgłosiło się 126 artystów, projektantów przestrzeni, architektów oraz rzeźbiarzy. Jury składające się z wybitnych specjalistów z dziedziny architektury, sztuki oraz fachowych mediów wybrało pięć projektów, które przeszły do drugiego etapu konkursu. Spośród nich został wyłoniony zwycięzca oraz trzej laureaci wyróżnień. 

Konkurs architektoniczny jest pilotażowym projektem Fundacji TworzyMY Kraków i będzie kontynuowany w postaci organizowanych co roku nowych odsłon tematycznych rywalizacji, dedykowanych artystom, dla których przestrzeń urbanistyczna stanowi niewyczerpane źródło inspiracji. 

 

Patron Honorowy

Partnerzy

Patroni medialni

ul. Syrokomli 3/1,
30 -102 Kraków

tel. +48 692 422 717

kontakt@tworzymykrakow.org

NIP: 6772430287
REGON: 36923018000000
KRS: 0000712784

Dołącz do nas

Share This